Startup mySASY pomáhá k vrcholovým výkonům olympionikům i běžným lidem

18. 8. 2021 – 8:18 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Startup mySASY pomáhá k vrcholovým výkonům olympionikům i běžným lidem
Aplikaci mySASY při tréninku využívá několik tisíc profesionálních sportovců v Česku i na Slovensku (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Aplikace mySASY pomáhá s trénováním profesionálním sportovcům, teď ale přichází s novým projektem pro běžné lidi, který jim pomůže připravit pohybový plán na míru.

Český startup mySASY je využívan hlavně vrcholovými sportovci. Jejich aplikace zpracovává data o tepu srdce a využívá je k vypočítání připravenosti na trénink, umí ale také určit stáří lidského těla a doporučit, co dělat pro zlepšení fyzické kondice a dosažení lepších sportovních výsledků.

Nový produkt startupu je k dispozici na Kickstarteru a v budoucnu chce pomoci lidem prodlužovat život. Aplikace je na trhu přibližně tři roky, loni firma utržila čtyři miliony korun. Používají ji desítky tisíc lidí a denně zaznamenává stovky až tisíce měření.

Jak nastavit optimální trénink

Zakladatelem startupu je Radim Šlachta. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a na doktorském studiu potkal Pavla Stejskala, který byl průkopníkem metodiky, se kterou teď Šlachta pracuje. Jde o „spektrální analýzu variability srdečné frekvence“, tedy měření milisekundových rozdílů v tepu srdce.

Aplikace nejdříve musí získat data o srdeční frekvenci s přesností na tisícinu sekundy (třeba pomocí hrudního pásu). Následně zpracuje data, vyhodnotí a připraví dva základní výstupy o stavu organismu — tréninkový profil a tělesnou dispozici a kapacitu k podání maximálního výkonu. Uživatel se tak dozví, jaký vliv na jeho tělo měla aktivita v minulých dnech, což může využít k tvorbě co nejefektivnějšího tréninkového plánu.

„Principem celé aplikace je nastavit optimální trénink pro aktuální stav organismu, což děláme na základě rychlého měření a personalizovaných dat, ne na základě sto let platných teorii a tabulek, jak se to v praxi ještě pořád běžně dělá,“ vysvětluje pro Czechcrunch Šlachta. Měření má probíhat ideálně ráno po probuzení a před větší námahou nebo před snídaní. Aplikace mySASY sleduje stav autonomního nervového systému a ten má vliv na vše, co se v organismu děje, zároveň se mění s jakoukoliv naší aktivitou.

„V praxi jsem si stále více a více uvědomoval, že hodnota této metodiky je ve sportu obrovská, ale něco tomu chybělo. Fungovala jen v laboratoři, lidé ji nemohli používat každý den doma. Kvůli tomu se ztrácelo hodně informační hodnoty. Měl jsem vizi dostat tuto technologii lidem na noční stolky,“ říká Šlachta pro Czechcrunch.

Následně Šlachta do firmy přibral svého bratra Marka, který přispěl svou zkušeností z IT, a specialistu na matematické systémy Ondřeje Spilku. Ti budovali základy technologické infrastruktury. A pak se přidali první investoři. Marek Potysz se svým fondem zaměřeným na investice přispěl nejdříve tři miliony korun, další čtyři miliony pak přibyly jako konvertibilní půjčka. Minulý rok do firmy investoval investor Jiří Hlavenka, který drží ve firmě momentálně minoritní podíl.

Aplikaci mySASY při tréninku využívá několik tisíc profesionálních sportovců v Česku i na Slovensku. Technologii sportovci vnímají jako nástroj ke zlepšení tréninku i jako konkurenční výhodu oproti svým soupeřům. Startup spolupracuje s atletkami Zuzanou Hejnovou nebo Kristinou Mäki, triatlonisty Romanou Gajdošovou, Janem Čelůstkou nebo Tomášem Renčem.

Existují asi jen tři nebo čtyři firmy, které se zabývají něčím podobným, mySASY podle svého zakladatele využívá nejpřesnější metodiku.

Funkční věk organismu 

„Vlastně jako největší úkol vnímám, jak lidem ‚říci pravdu‘, aby ji skutečně byli schopni akceptovat – že umíme s velkou přesností monitorovat proces stárnutí a s vysokou kvalitou nabídnout individualizovaný, fungující recept na to, jak proces stárnutí zpomalovat či dokonce dočasně zvrátit,“ dodává pro Czechcrunch investor Hlavenka a nastiňuje důvod, proč startup připravil aplikaci My Age Health určenou pro běžné lidi.

Analýza dat stojí na fyziologickém základu, že fungování autonomního nervového systému člověka se s věkem zhoršuje. Podle měření se pak dá odhadnout kvalita řízení organismu a tato hodnota srovnat s průměrem lidí v určitém věku, popisuje Czechcrunch. A tak se dá zjistit tzv. funkční věk, což je základní funkce nové aplikace My Age Health. Aplikace změří funkční věk organismu a zjistí rychlost jeho stárnutí, a pak připraví osobní doporučení pro týdenní pohybový plán i na základě uživatelských preferencí.

„Pomocí pravidelného měření pak v téměř reálném čase vidíme, jestli uživateli naše doporučení pomohlo, nebo ne. Pokud ano, budeme jej nadále podporovat, pokud ne, další postup ihned změníme. Pokud uživatel bude opravdu dodržovat naše doporučení, garantujeme, že budou fungovat,“ říká Šlachta a důraz přidává hlavně na personalizaci.

„Zvedá se mi obočí, když vidím všechny ty fitness aplikace, které o sobě říkají, že mají personalizovaná doporučení. Zeptají se vás na věk a váhu, jinak ale uživatelům vždy nabízí v podstatě to stejné. Víme, že někdy jde o cvičení, které vám nemusí vůbec pomoct, což uživatele v konečném důsledku demotivuje, protože nevidí výsledky. To my obcházíme,“ popisuje Šlachta pro Czechcrunch. Aplikace My Age Health vstupuje na mezinárodní trh skrze kampaň na Kickstarteru.

Zdroje:

Nejnovější články