Budou si počítače povídat s lidmi? Startup Mama AI učí umělou inteligenci opravdové lidské řeči

12. 8. 2021 – 12:55 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Budou si počítače povídat s lidmi? Startup Mama AI učí umělou inteligenci opravdové lidské řeči
Zakladatelé Mama AI mají 25 let zkušeností díky práci v oblasti umělé inteligence pro IBM | zdroj: web Mama AI

Ve startupu Mama AI učí počítač pracovat se slovy i s emocemi. Umělá inteligence díky jejich práci bude umět vést lidský rozhovor třeba při ovládání bankovního účtu, objednávání zboží nebo při hře.

Startup Mama AI funguje teprve čtyři měsíce. Už ale vyhrál evaluaci v České spořitelně na konverzačního robota, tedy technologii, která umí během rozhovoru ověřit klienta i nahradit jeho styk s bankou nebo s bankovní aplikací. V rozhovoru konverzační robot působí stejně jako zaměstnanec banky, umí být příjemný a je schopný učit se nové věci. Softwaru, který se takto učí konverzaci a plnění pokynů, říkají v Mama AI interně Telma. 

„Trh umělé inteligence roste o 30 procent ročně. A konverzační hlasová řešení zrovna tak. Je to velký, nevyhnutelný trend,“ popisuje pro Czechcrunch Jan Macek, spoluzakladatel a co-CEO společnosti.

Kromě spolupráce s Českou spořitelnou v oblasti hlasových asistentů se startup Mama AI dostal i do velkých českých firem, zaměřujících se na pojištění, energetiku nebo telekomunikaci.

Díky jejich počítačovému zpracování jazyka bylo možné také automaticky generovat covidové reporty pro všechny obce v republice. Ve spolupráci s Mobilním rozhlasem lidé dostávali přesné informace o situaci ve svém okolí. Umělá inteligence díky datům z otevřených zdrojů vytvořila smysluplný text. V reportu bylo postupně možné najít i informace o očkování. Vznikaly tak reporty a grafy pro 6 280 obcí v Česku.

Zakladatelé Mama AI mají 25 let zkušeností díky práci v oblasti umělé inteligence pro IBM, od kterého se oddělili. Do startupu vložili vlastní peníze, řádově miliony korun, a přesvědčili IBM natolik, že se rovnou stali jeho partnerem a dodavatelem některých řešení.

Mama AI má celkem šest zakladatelů - Jan Kleindienst, Jan Cuřín, Jan Macek, Josef Vopička, Jakub Krchák a Martin Čmejrek. Plánují, že každý rok bude ve vedení startupu někdo jiný. Letos je to Jan Kleindienst, který působil v IBM původně jako výzkumník, z firmy pak odcházel z pozice technického ředitele pro českou pobočku, zaměřující se na využití umělé inteligence v podnicích.

„Česko je v počítačovém zpracování jazyka velmi silné,” popisuje pro Czechcrunch Martin Čmejrek. „Chceme, aby Česká republika byla na světové mapě umělé inteligence vidět,“ dodává Jan Kleindienst.

Aplikace Mama AI funguje podobně jako hra. „Budu myslet na zvíře a ty se mě můžeš zeptat na různé otázky, třeba kolik má nohou,“ říká přístroj plynule v angličtině. Někdy člověka pochválí za dobře mířenou otázku nebo navrhne, na co by se ještě mohl zeptat. Další verzí je čeština, i při té udržuje AI konverzaci, což je podle tvůrců důležité. „Je to de facto business proces, kterým vás ta aplikace provede. Ten proces je ‚uhádni něco‘ nebo ‚dostaň se někam‘ – ať už je to zvolený typ transakce, nebo se chcete něco naučit, či si něco ověřit – na to všechno se tyto aplikace hodí. Člověk se strojem řeší nějaký problém, stroj ho pochválí, je tam ta emoční výměna,“ říká Kleindienst v rozhovoru pro Czechcrunch.

Tvůrci aplikace spojili několik různých technologií — rozpoznávání hlasu v češtině zajišťuje rozpoznávač od Googlu, generování českého hlasu zase technologie od Microsoftu a konverzační jádro pak technologie od IBM. „Vlastní řešení vyvíjíme také,“ nastiňuje Vopička další plány.

Startup připravuje vlastní technologii na rozpoznávání emocí v hlase. „To je velmi důležité. Poznáme, s čím lidi nejsou spokojení, a to automaticky,“ vysvětluje pro Czechcrunch Vopička. Důležité je podle nich také zjistit další informace o mluvčím — třeba to, jak je člověk naladěn, jak chce být oslovován, jaký je jeho věk nebo akcent. „Je potřeba nasbírat řadu meta informací o mluvčích, a tedy o tom, co se na telefonu děje, třeba pro případ call center,“ dodává Vopička. Takový systém se dá uplatnit při řešení zákaznického sentimentu, ovládání zařízení v internetu věcí či při sestavování textu v přirozeném jazyce připraveném na míru zákazníkovi.

Mama AI se věnuje také aplikované umělé inteligenci, tedy zpracování dat a jejich vyhodnocení, což umožňuje předpovídat různé události. Tvůrci Mama AI se kromě umělé inteligence a počítačového zpracování jazyka zajímají i o kryptosvět, blockchain nebo NFT.

Zdroje:

Nejnovější články