Prémiová nemovitost ve Španělsku za zlomek ceny? Česká platforma Rezidente otevírá trend sdíleného přímořského chalupaření

10. 3. 2023 – 17:00 | Transport | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Prémiová nemovitost ve Španělsku za zlomek ceny? Česká platforma Rezidente otevírá trend sdíleného přímořského chalupaření
zdroj: Foto: Rezidente

Nadhodnocené nemovitosti, hypotéky a úvěry v tuzemsku ženou stále více Čechů do nákupu nemovitostí v zahraničí. Důvody jsou nasnadě – je to levnější, lákavější a majitel může navíc mít i nádhernou vilu nebo apartmán třeba kousek od pláže. Jednoduchou cestu se rozhodl nabídnout český startup Rezidente, který přináší spoluvlastnění prémiových nemovitostí ve Španělsku, které vždy sdílí až čtyři spoluvlastníci.

Za čtvrtinu ceny průměrného bytu v Praze tak umožňuje koupit plně zařízené bydlení v atraktivní lokalitě Costa del Sol, která dlouhodobě drží hodnotu a navíc bude aktivně využívána po celý rok. Cílem českého startupu, který umožňuje s minimem práce pořídit lukrativní bydlení v přímořských destinacích, je letos ve Španělsku prodat podíly v nemovitostech za více než 150 milionů korun. Rezidente aktuálně dokončuje pre-seed investici pro český trh a v roce 2024 plánuje expanzi nabídky do Portugalska, Chorvatska a Itálie.

V důsledku rostoucích cen nemovitostí v tuzemsku hledají zájemci o nové bydlení alternativy v zahraničí, většinou v jižních zemích, kde jsou nižší ceny a podstatně lákavější destinace – zejména ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku a Řecku. Dle průzkumu společnosti Deloitte projevuje o nákup nemovitosti v zahraničí zájem skoro 30 % Čechů, jen za třetí čtvrtletí roku 2022 přitom podle španělského katastrálního úřadu nakoupili ve Španělsku přes 300 nemovitostí. Poláci dokonce třikrát více a trojnásobně narostl i meziroční prodej tamních nemovitostí Středoevropanům. „Dnes do Malagy létá deset spojů týdně, což tomuto ‚přímořskému chalupaření‘ značně nahrává. Místo páteční zácpy v metropolích a následných kolon na dálnicích tak za necelé tři hodiny můžete být ve svém druhém domově u moře,“ popisuje Václav Urbánek, spoluzakladatel a CEO Rezidente.

Právě ve spoluvlastnění tzv. druhých domovů vidí Urbánek budoucnost. Aktuálně totiž v evropských destinacích zeje prázdnotou přes 11 milionů prázdninových domů. „Nabízíme možnost pořídit si prémiové bydlení, aktuálně na španělské Costa del Sol. A to formou spoluvlastnictví speciálně založené české společnosti s ručením omezeným, která má upravené podmínky a nastavený daňový režim pro spoluvlastnický model a jejímž jediným předmětem činnosti je právě správa jedné konkrétní nemovitosti. Všechny potenciální klienty prověřujeme, protože důvěryhodnost a transparentnost celého modelu je tady naprosto klíčová, což se v případě Rezidente promítá i do zcela transparentní vlastnické struktury firmy,“ dodává CEO startupu.

Vlastní bydlení jako v pětihvězdičkovém hotelu

Václav Urbánek založil startup společně s bývalými kolegy z Twista, advokátem Pavlem Martiníkem a produktovým manažerem Ivo Apetauerem, se kterými kdysi sám řešil nákup nové nemovitosti. „Chtěl jsem žít a pracovat část roku u moře, ale kupovat celou nemovitost, kterou bych využíval jen část roku, mi nedávalo smysl. Myšlenka koupit dům ve více lidech se však zalíbila i mým přátelům, a tak jsme společně pořídili první nemovitost,“ popisuje Urbánek vznik startupu. A zájem o spoluvlastnictví stále roste, jen měsíc po spuštění se startupu přihlásilo už přes 150 uživatelů, mezi nimiž jsou zakladatelé technologických společností, generální ředitelé či majitelé marketingových agentur, ale i mladé rodiny.

Rezidente je navíc jediná platforma svého druhu v České republice, která nabízí transparentní a jasnou strukturu vlastníků – ke každé nemovitosti je aktuálně možné koupit jednu až dvě čtvrtiny v samostatném s. r. o. To vlastníka opravňuje k 12 týdnům pobytu, včetně dvou garantovaných týdnů v kuse během letních prázdnin. Dobu pobytu může vlastník využívat pro sebe, věnovat ji jako dárek rodině či využít ke krátkodobému pronájmu.

Zatímco spoluvlastníci se dělí jak o náklady na pořízení a vybavení, tak o provozní výdaje, Rezidente v případě nemovitostí vystupuje jako administrátor a auditor. Stará se tak o veškeré účty, daně, opravy, údržbu i případné pronájmy, pokud se některý z vlastníků rozhodne svůj podíl takto monetizovat. Současně ale poskytuje i navazující služby jako v pětihvězdičkovém hotelu. „Největší zájem je o přistavení auta na letiště či zásobení lednice. Navíc máme osvědčeného lokálního vinaře. Už jsme ale i organizovali výlety, nakupovali lístky na fotbal, připravovali pikniky na pláži či poptávali soukromý tryskáč. Zkrátka kombinujeme svět nemovitostí se světem cestovního ruchu,“ doplňuje Urbánek.

Virtuální prohlídky od Deloitte a expanze

Na rok 2024 plánuje Rezidente expanzi i do dalších lukrativních destinací. „První lokací pro nás byla Costa del Sol ve Španělsku, naše krásná evropská Kalifornie, ve které jsme hledali nemovitosti i sami. Evidujeme však zájem také o další země –  Chorvatsko, Itálii či Portugalsko. Kromě atraktivity samotné destinace vždy sledujeme a analyzujeme i celou řadu dalších aspektů, od ekonomického a legislativního prostředí po aktuální ceny na nemovitostním trhu či např. dostupnost infrastruktury a dalších služeb pro naše klienty,“ dodává Urbánek.

Zdroje:
Tisková zpráva, Rezidente

Nejnovější články