Robotika, umělá inteligence i 3D palačinka, takový bude letošní Maker Faire

16. 8. 2022 – 11:00 | Tech | Adam Homola | Diskuze:

Robotika, umělá inteligence i 3D palačinka, takový bude letošní Maker Faire
zdroj: Profimedia

Festival Maker Faire Prague se uskuteční 1ý. a 18. září a v areálu Pražské tržnice přivítá všechny bastlíře, kutily, inovátory, řemeslníky a další tvůrce. Všem bude k dispozici hned několik hal, včetně prostranství a uliček mezi nimi. Pátý ročník oblíbené akce bude hostit bezmála 150 makerů z ČR i celého světa.

Na místě bude vydatná dávka workshopů, praktických ukázek, ale i prezentací projektů a prototypů z oblasti 3D tisku, elektroniky, řemesel, robotiky, udržitelnosti a designu.

Pro makery a kutily je do 18. 8. otevřený přihlašovací portál všech zářijových festivalů Maker Faire v ČR. Přihlášky podané do tohoto termínu se zařadí do slosování o 3D tiskárnu společnosti PRUSA Research generálního partnera všech Maker Faire v ČR.

„Průmyslový palác v současnosti prochází rekonstrukcí a my jsme rádi, že se nám podařilo přesunout Maker Faire Prague právě do Pražské tržnice. Její areál má dostatečné kapacity pro akci naší velikosti, projekty se můžou být v závislosti na svém charakteru prezentovat venku i vevnitř, a navíc má toto místo postindustriální atmosféru, která se pro náš festival perfektně hodí,“ říká o novém místě v tiskové zprávě Ondřej Kašpárek, programový ředitel festivalu.

Pestrost je festivalům Maker Faire vlastní a letošní ročník nebude výjimkou. Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci: Na místě si totiž budou moct vyzkoušet ovládání podvodního dronu, vyrobit padák pro svého LEGO panáčka, nebo prohlédnout model vyvíjené létající motorky typu VTOL. Mlsouni si můžou pochutnat na palačince vytištěné na 3D tiskárně a zájemci o domy budoucnosti se seznámí s možnostmi modulární stavby pomocí obří stavebnice.

Makerské hnutí podporuje také sdílení, učení a vytváření v rámci tvůrčí komunity. Své místo na Maker Faire Prague tak spolu se svými výtvory mají otevřené dílny z řady míst v ČR, zájmové spolky a kroužky (nejen ty dětské) a jiné edukační projekty. 

Během festivalu se také koná řada tematických workshopů, na nichž si budou návštěvníci moct sami vyzkoušet výrobu konkrétních věcí pod vedením zkušeného instruktora. Děti i dospělí si můžou postavit robota, který hází míčky na přesnost, vyrobit peněženku z kazety nebo designový magnet.

„Program letošního Maker Faire Prague bude pestrý a mohli bychom ho rozdělit do čtyř bloků, které se částečně prolínají. Environment & City poukazuje na důležitost udržitelnosti a vztahu k životnímu prostředí, a také na prostředí, z nějž maker vychází a v němž se pohybuje. Blok Robotika a AI reflektuje současné technologické trendy a jejich přínosy a limity pro makery. V další sekci se zaměříme na digitální řemesla, podnikavost a vzdělávání, které poukazují na možný přesah makerství jako koníčku do reálného života a obživy. Mnoho makerů podniklo cestu od drobných projektů k vlastnímu podnikání a řadu dalších to čeká. Čtvrtý blog Art & Design zdůrazňuje uměleckou podstatu mnoha projektů. Kombinace moderních technologií, netradičního materiálu a vlastní pohled na věc umožňuje tvůrcům vytvářet mnoho zajímavých objektů, které mají vysoké umělecké kvality,“ shrnuje program Ondřej Kašpárek.

Zdroje:
Tisková zpráva

Nejnovější články