Obnovitelná energie táhne. Český Woltair loni ztrojnásobil tržby

11. 4. 2023 – 12:00 | Ekologie | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Obnovitelná energie táhne. Český Woltair loni ztrojnásobil tržby
zdroj: adwo - 123RF

Česká společnost Woltair, která se specializuje na tepelná čerpadla a fotovoltaiku, v loňském roce utržila 982 milionů korun. Meziročně tak tržby zvýšila více než trojnásobně. Přispěl k tomu především vysoký růst poptávky po obnovitelných zdrojích energie, společnost loni 2,5krát navýšila počet dokončených fotovoltaických zařízení. Letos firma plánuje zdvojnásobeni svých zakázek a rozvoj aktivit v Evropě. Společnost Woltair o tom informovala ČTK. Hospodářský výsledek neuvedla.

Celkově loni v Česku stoupla poptávka po fotovoltaických elektrárnách a tepelných čerpadlech několikanásobně. Důvodem byly především rostoucí ceny energií.

Loňský rok byl podle společnosti v mnohém rekordní. Vedle dosud nejvyšších tržeb zaznamenala firma také nejvyšší počet zakázek. V roce 2022 jich i přes nedostatek komponentů a zpoždění dodávek do Evropy dokončila celkem 1500.

Letos firma očekává další výrazné navýšení počtu instalací a meziroční nárůst minimálně o 200 procent. „Na takový růst jsme po všech stránkách připraveni a očekáváme, že tento trend bude dlouhodobý,“ řekl šéf Woltair Jan Hanuš. Zároveň chce firma vedle českého portfolia rozvíjet své kapacity i v sousedním Polsku, kam vstoupila loni a tamní tržby se blíží ke 100 milionů korun. Kromě toho chystá firma také expanzi do Německa a Itálie.

Firma Woltair se specializuje na energetická řešení v oblasti prodeje a instalace zdrojů tepla, fotovoltaických zařízení a tepelných čerpadel. Založena byla v roce 2018.

V Česku od loňského roku prudce stoupl zájem o zařízení obnovitelných zdrojů energie. Fotovoltaických elektráren bylo loni zprovozněno 33 760 s celkovým výkonem 288,8 megawattu, což je meziroční nárůst o 366 procent. Na dvojnásobek stoupl i počet instalovaných tepelných čerpadel, loni si jich Češi pořídili kolem 60 000.

I přes velkou poptávku se ovšem některé firmy potýkají s problémy. Hospodářské noviny (HN) minulý týden uvedly, že energetický holding Malina, který je jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky i Česku, si v předchozích měsících nabral více objednávek, než je schopen uskutečnit. Podle HN majitel firmy už nabídl společnost k prodeji, zatím však bez výsledku. HN ovšem zároveň upozornily, že firma pokračuje v instalacích. Holding ve čtvrtek oznámil, že chystá změny ve struktuře společnosti a jedná s několika investory o vstupu do firmy. Chce tím vyřešit zpožďování zakázek.

Zdroje:
ČTK, Tisková zpráva, Woltair

Nejnovější články