Umělou inteligenci začínáme využívat i v běžném životě. Zásluhu na tom má i česká aplikace Beey

15. 2. 2023 – 15:00 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Umělou inteligenci začínáme využívat i v běžném životě. Zásluhu na tom má i česká aplikace Beey
zdroj: Foto: NEWTON Technologies

V poslední době se hodně mluví o významném pokroku ve vývoji počítačové umělé inteligence. Veřejnost upoutaly překvapivě dobré výsledky online chatu GPT od americké firmy OpenAI. Úspěšné projekty na tomto poli ale vznikají i u nás. Například česká aplikace Beey pro převod hlasu na text se úspěšně etablovala i v zahraničí a má uživatele v 50 zemích.

Automatický převod lidského hlasu na text je jednou z oblastí, kde se umělá inteligence stává pomocníkem v každodenním životě. Umožňuje získávat rychlé a levné přepisy podcastů, rozhovorů, schůzí nebo přednášek. Titulkuje videa na internetu a s využitím automatických překladů zpřístupňuje také audiovizuální obsah z celého světa. Technologie nachází využití i v průmyslu, zdravotnictví, médiích nebo státní správě.

Ve všech těchto oblastech nabízí pomoc i aplikace Beey, za kterou stojí vývojáři z pražské firmy NEWTON Technologies a tým vědců z Technické univerzity v Liberci. Základem programu je jeden z nejkvalitnějších nástrojů pro automatické rozpoznání řeči, který je v současnosti na trhu. Poradí si nejen s češtinou, ale i s dalšími devatenácti světovými jazyky. Mezi ně patří samozřejmě angličtina nebo němčina. Vedle slovanských jazyků umí třeba i norštinu nebo švédštinu a mezi všemi dvaceti jazyky umí aplikace Beey také překládat.

„Naším cílem je, aby výsledky posledních výzkumů v oblasti AI mohl využívat každý, ať je to student, lékař, novinář nebo třeba státní úředník. Proto si náš program může vyzkoušet zdarma každý, kdo má počítač nebo chytrý mobil a přístup k internetu,“ přibližuje základní filozofii společnosti její ředitel Petr Herian. Že se v tom firmě daří, dokládá i to, že má už více než 10 000 zákazníků v 50 zemích z celého světa.

„Základem Beey je rychlý a přesný přepis hlasu. Ten je u řady nahrávek téměř 100% bez chyb. Navíc jsme v loňském roce díky novým neuronovým modelům zvýšili přesnost i u záznamů horší kvality, například z tiskových konferencí nebo z hlučného prostředí,“ vysvětluje Petr Červa, vedoucí týmu vědců na liberecké Technické univerzitě, kde pracují na počítačových modelech pro rozpoznávání řeči.

Současný zvýšený zájem o novinky v oblasti umělé inteligence podle Petra Heriana pomáhá tyto technologie dále zlepšovat a hledat i jejich další uplatnění. „Lidé si pomalu zvykají na to, že se hlasové technologie stávají součástí jejich práce i běžného života. A nejde už zdaleka jen o diktování zpráv do mobilu. Náš program titulkuje oblíbené seriály, pomáhá neslyšícím nebo přepisuje jednání na soudech. Usnadňuje práci novinářům nebo výuku ve školách. Nových příležitostí je celá řada a já jsem hrdý na to, že jsou u toho i čeští vývojáři a vědci,“ uzavírá Petr Herian z NEWTON Technologies.

Zdroje:
Tisková zpráva, NEWTON Technologies

Nejnovější články