Péče o duševní zdraví je základem pro kvalitní život. Nápady na jeho zlepšení vyvíjejí v Česku i inovativní digitální platformy

18. 10. 2022 – 18:00 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Péče o duševní zdraví je základem pro kvalitní život. Nápady na jeho zlepšení vyvíjejí v Česku i inovativní digitální platformy
zdroj: Shutterstock

Podle průzkumu Národního ústavu duševního zdraví z roku 2020 se duševní onemocnění vyskytují u 33 % dospělé populace. Duševní zdraví se podle nedávné studie The Mental Health Emergency zhoršilo během koronavirové krize až u 60 % dospělých a 68 % mladých lidí. Zanedbání psychologické, psychiatrické a s tím související zdravotní péče má přitom dalekosáhlé důsledky nejen pro každodenní život, stigmatizaci a izolaci jednotlivce. Z toho důvodu podle asociace ABSL investuje celkem 40 % firem do opatření, jejichž cílem je podpořit duševní zdraví svých zaměstnanců. Situaci reflektují i vznikající digitální platformy, které se zabývají péčí o duševní zdraví z hlediska prevence a pomocí smart technologií. Do soutěže Vodafone Nápad roku, která sdružuje nejlepší inovativní technologické firmy, se přihlásilo hned několik softwarových a healthtech projektů, které získávají finanční podporu v dalším růstu.

Soutěž Nápad roku letos zaznamenala více než 130 přihlášených tuzemských startupů a technologických firem s velkým potenciálem. V obrovské konkurenci se v první desítce umístila i digitální platforma určená psychohygieně a wellbeingu VOS.health, která má přes 1 200 000 uživatelů po celém světě. Její misí je upozorňovat na zdravý životní balanc mobilní aplikací, která posytuje uživateli personalizované doporučení o jeho psychické pohodě, zdravé aktivitě a v případě nastupujících potíží umožní i chat s psychologickým poradcem. Aplikace mimo jiné zpřístupnila prémiovou péči o duševní zdraví pro všechny občany Ukrajiny a Ukrajince žijící v zahraničí.

„Věříme, že psychologická prevence a péče o duševní zdraví jsou základem pro lepší a spokojenější život. Nápady na inovativní projekty, které se touto problematikou zabývají, soutěžily i v soutěži Vodafone Nápad roku a zaslouží si další pozornost. I když nás na jedné straně technologie dokážou rozptylovat, na druhé straně jsou i užitečnými pomocníky – automatizovaná řešení nás upozorní, když něco není s naším mentálním zdravím v pořádku, pomáhají nám udržovat náš wellbeing, spojit se online s odborníkem nebo poskytují důležitá data v rámci prevence psychických chorob. Jsem ráda, že v Česku vzniká stále více digitálních platforem, kterým stejně jako nám záleží na zlepšení duševního zdraví v naší společnosti,“ říká Mirka Kočíková, manažerka soutěže Vodafone Nápad roku.

Podpora psychického zdraví prostřednictvím technologií

Mezi aplikacemi v Nápadu roku, které nabízí interaktivní poradenství online, je úspěšný projekt Terap.io. Platforma na svém webu poskytuje výběr z 97 certifikovaných terapeutů pro absolvování online psychoterapie, koučinku nebo psychologického poradenství. Uživatel si tak může na webu vybrat terapeuta podle jeho profilu, přístupu a certifikace a podstoupit vedenou terapii přes videohovor bez nutnosti někam fyzicky dojíždět. Tato aplikace v postpandemické době zaznamenala výrazný růst a čím dál více lidí volí online terapii jako variantu pro psychologickou intervenci a pomoc.

Správné psychické nastavení je zásadní i pro herní zážitky u gamerů počítačových her. Platforma GitGut.ai proto poskytuje hráčům potkávajícím se na elektronických utkáních a turnajích hlasové asistenty s využitím umělé inteligence, které jsou určeny pro jejich mentální podporu v rámci herní strategie. Hráčům tak nechybí virtuální přítel, který jim je oporou.

Fyzická pohoda spoluvytváří tu psychickou

V soutěži se objevily i nápady, které úzce souvisí s duševní pohodou pomocí inteligentních nástrojů udržujících kvalitní prostředí a životní rovnováhu. Jedním z nich je startup Luftio, který prostřednictvím IoT monitorování kvality vzduchu pomáhá firmám zvýšit produktivitu zaměstnanců. Podle studie z roku 2016 zkoumající souvislosti mezi koncentrací CO2, kvalitou ovzduší a rozhodováním (Allen a kol.) má kvalitní ovzduší prokazatelně pozitivní vliv na pracovní výkon. Kvalitní ovzduší tak dokáže prokazatelně zkvalitnit pracovní výkon.

Chronické nemoci a s tím spojené potíže mají také zásadní vliv na psychické zdraví. Podporu odpovědného přístupu v rámci léčby diabetu 2. typu proto řeší mobilní aplikace Vitadio. S onemocněním se totiž pojí udržování zdravého pitného režimu, stravovacích návyků a pravidelná kontrola a měření krevního cukru. Pacienti s diabetem prostřednictvím mobilní aplikace mají přehled nad svým režimem a mohou tak svým životním stylem dosáhnout významného snížení glykovaného hemoglobinu a předejít komplikacím spojeným s nemocí.

Monitoring dat pro psychologickou prevenci

Prevencí psychologických potíží se zabývají i nástroje a technologie, které jsou založeny na sběru velkých dat a jejich vyhodnocování pro medicínské účely. Jedním z nich je projekt Mindpax.me, který dlouhodobě monitoruje pacienty diagnostikované s bipolární afektivní poruchou a schizofrenií. Na základě informací o jejich aktivitách a subjektivních hodnoceních o pokrocích v léčbě je možné predikovat vývoj a relaps průběhu nemoci. Mindpax.me na základě analýzy těchto dat pomáhá jiným pacientům se včasným zásahem při zhoršení jejich stavu.

Některé zmíněné projekty, které v Nápadu roku řeší otázku duševního zdraví, v průběhu soutěže oslovily i pojišťovnu Kooperativa, která se podporou zdraví v každém věku dlouhodobě zabývá a poskytuje finanční služby spojené s životními komplikacemi v případě zdravotních nebo psychických potíží.

„Jakýmkoli zdravotním problémům je lepší předcházet, a právě proto pojišťovna Kooperativa kromě jiného šíří povědomí o problematice prevence. Jak vyplývá z našeho aktuálního výzkumu, 87 % respondentů ví, jak by mělo zdravě žít, ale skoro polovina z nich pro to nic nedělá. Rozvíjíme v oblasti prevence zdraví řadu aktivit. Jednou z nich je 15 nejčastějších otázek o zdravém životním stylu s podporou Výživového institutu. V rámci Nápadu roku udělujeme taky ocenění firmě, která nejvíce přispívá prevenci škod – to letos získala společnost Adbian za nástroj pro výpočet stability stromů, k prodloužení jejich životnosti a zvýšení bezpečnosti v okolí,“ říká Jindřich Skrip, ředitel Úseku marketingu a komunikace Kooperativy.

Zdroje:
Vodafone, Tisková zpráva

Nejnovější články