Největší tuzemskou pre-seed investici získal startup Filuta AI

26. 1. 2023 – 16:20 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Největší tuzemskou pre-seed investici získal startup Filuta AI
Zakladatelé Filuta AI, Martin Doušek a Filip Dvořák | zdroj: Filuta AI

Nedávno vzniklá společnost Filuta AI si hned na úvod připsala český rekord. V pre-seed kole získala investice ve výši téměř 56 milionů korun. I díky nim si chce utrhnout svůj díl z trhu s inteligentní automatizací, tedy automatizací za použití AI, který dle Gartneru v uplynulém roce atakoval hranici 600 miliard dolarů.

Společnost představuje novou generaci composite AI, která řádově urychluje vlastní vývoj automatizace, umí optimalizovat i komplexní procesy a je dostupná malým a středním firmám. Tým zakladatelů Filipa Dvořáka a Martina Douška má zkušenosti z vývojového a AI oddělení Googlu či Microsoftu, s prací na akademické půdě (Stanford, Karlova univerzita), ale i z působení ve státních agenturách a výzkumných centrech v USA (DARPA, PARC). V investičním kole startup podpořili Nation 1, CzechFounders, SPM invest, ale také program Microsoftu pro nadějné startupy nebo projekt EU Horizon pro výzkum a inovace.

„Investiční kapitál je nutnou podmínkou pro konkurenceschopnost. Vývoj našeho produktu vyžaduje 10 let práce a dvěma zakladatelům by trvalo jeho dodání na trh pět let. Ve 12 lidech dokážeme produkt dodat výrazně dříve. Jsem také rád, že jsme si pro svoji centrálu vybrali Česko a české investory. Jsme totiž země s úžasným podhoubím, kde se setkává kreativita a individualita s precizností a kvalitou. Tuzemské nápady a startupy navíc často předčí San Francisco, a proto zde chceme působit dlouhodobě. Věřím, že nám naši investoři díky svým zkušenostem na místní scéně pomohou nejen finančně,“ říká Filip Dvořák, CEO a spoluzakladatel Filuta AI.

„Filuta AI nás zaujal již ve chvíli, kdy jsme se o něm poprvé dozvěděli. Filip s Martinem představili vskutku unikátní projekt. V Nation 1 oceňujeme také jejich zaměření na malé a střední firmy, čímž AI zpřístupní zas o něco většímu spektru klientů. Důvěru v projekt nám pak potvrzují také profesní zkušenosti obou zakladatelů, takže jsme se rozhodli podpořit je už v pre-seedovém kole,“ komentuje investici Marek Moravec, managing partner Nation 1.

K investici přispěla také neformální komunita zakladatelek a zakladatelů firem s globálními ambicemi v Česku Czech Founders. Ti mají za sebou nejen podporu začínajících startupů, ale také uspořádání celé řady akcí pro startupisty. Třetím výrazným investorem je potom skupina SPM Invest, jež stojí například za herním studiem Bohemia Interactive. Získaných téměř 56 milionů korun Filuta využije pro růst týmu a urychlení vývoje samotné technologie. Jedná se tak o rekordní částku, kterou český startup v pre-seed kole získal. Už v roce 2024 ovšem zakladatelé ambiciózního startupu plánují další investiční kolo.

Letošní rok je jen začátek

Už nyní Filuta pilotuje svůj byznys například pro Bohemia Interactive nebo Liftago. Do praxe převádí první výsledky výzkumu a buduje vlastní produkt. Cílem pro letošní rok je vývoj na všech frontách, ať už v rámci samotné technologie a výzkumu, nebo i ve výrazném škálování poskytovaných řešení. Vedle toho plánuje společnost zpřístupnit produkt třetím stranám, které dokážou pomoci se zachycením klíčových výstupů z vědecké oblasti.

„Naše technologie dramaticky zrychluje návrh řešení inteligentní automatizace, tedy kombinace z průmyslu známé automatizace a umělé inteligence. Navíc je široce aplikovatelná na celou řadu odvětví a v podstatě dokáže vyřešit jakýkoli problém, pro který existují data. Důkazem potenciálu Filuty je také zájem ze strany investorů, který přesahoval velikost pre-seed kola. To jsme však více nerozšiřovali a zvolili strategické partnerství, kdy nám know-how investorů pomůže v růstu a rozvoji. Pro nastavenou rychlost růstu navíc potřebujeme rozšiřovat tým, a to zejména o inženýrské role s přesahem do umělé inteligence a operačního výzkumu. Pro škálování společnosti je to nezbytné,“ dodává Dvořák.

Výzkum až na prvním místě

Společnost se zaměřuje jak na výzkum umělé inteligence, včetně AGI, a její použití v budoucnosti, tak na její možnosti aplikace v byznysovém světě. Díky technologii Filuta AI je možné dosáhnout až desetkrát nižších nákladů a desetkrát vyšší rychlosti než v případě ručního vývoje řešení na míru. Specializuje se na malé a středně velké podniky – ty poskytují Filutovi data, jež analyzuje, a na jejich základě vytvoří službu, která dlouhodobě a autonomně hledá nejefektivnější řešení libovolného problému. Dramatickým snížením nákladů na vývoj inteligentní automatizace tak Filuta zpřístupňuje pokročilé AI technologie právě i malým a středním firmám.

„Na výzkumu s námi spolupracují vědecké kapacity v oblasti AI z celého světa. Naším cílem je dosáhnout produkce akademické technologie, konkrétně vědecké disciplíny označované jako automatické učení symbolických a kauzálních modelů. Spolupracujeme ovšem také s byznysy, třeba s cloudovou restaurací MyFoodPlace, kde vyšší efektivita zrychluje přípravu a doručení objednávek a snižuje spotřebu pohonných hmot. Dokážeme také optimalizovat dopravní prostupnost. Například pokud by Filutu využívaly logistické modely v Los Angeles jen na úrovni několika málo procent, ušetřili bychom každému až tři minuty času na cestách denně. Etičnost podnikání a zvýšení obecného povědomí o možnostech AI je totiž pro nás zcela zásadní,“ doplňuje druhý ze zakladatelů Martin Doušek.

Zdroje:
Tisková zpráva

Nejnovější články