Navrhovaná reforma pracovní migrace pomůže identifikovat zahraniční pracovníky s největším potenciálem

27. 9. 2022 – 11:05 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

Navrhovaná reforma pracovní migrace pomůže identifikovat zahraniční pracovníky s největším potenciálem
zdroj: Foto: CzechInvest

Situace na trhu práce dlouhodobě vykazuje převis poptávky po pracovní síle. Řešením by mohla být reforma pracovní migrace, jejíž návrh vznikne na základě výstupů a doporučení.

Projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, na němž resort spolupracoval s OECD, podpořila i Evropská komise a na konzultacích se podílel také CzechInvest.

„CzechInvest je garantem vládních vízových programů a nedostatek vysoce kvalifikované pracovní síly a lákání talentů ze zahraničí intenzivně řešíme. Jedná se o klíčové faktory, které jsou našimi klienty označeny jako brzdy k transformaci české ekonomiky směrem k vyšší přidané hodnotě. Bodový systém obsažený v návrhu reformy tak rozhodně vítáme a je to určitě jeden z kroků ke zvýšení atraktivity a konkurenceschopnosti České republiky,“ uvedla ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest, Eva Jungmannová.

Cílem návrhu je zavést flexibilní systém výběru a získávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí a zrychlení náboru pracovníků v nedostatkových profesích. Vládě by reforma měla být předložena v polovině příštího roku. Nastavení bodového systému umožní zacílit na profese, které jsou z pohledu strategického směřování České republiky klíčové a rozvíjet domény, v nichž tradičně vynikáme. Jedná se např. o IT a SW development, umělou inteligenci, cybersecurity, elektrotechnické profese, letectví a kosmické technologie, ale i obranný průmysl.

„Tématem lákání zahraničního talentu se CzechInvest zabývá již několik let. Proto jsme přivítali pozvání MPSV a OECD v raných stádiích projektu bodového systému pracovní migrace. Jedná se o výzvu, která představuje správný směr ke komplexnímu řešení nedostatku vysoce kvalifikovaných odborníků ve strategických odvětvích české ekonomiky,“ doplňuje ředitelka Odboru rozvoje investic Gabriela Baureová.

Téma reformy pracovní migrace bylo hlavním bodem včerejší konference na Ministerstvu práce a sociálních věcí, které se vedle expertů OECD a Evropské komise účastnili také zástupci CzechInvestu.

Zdroje:
Tisková zpráva, CzechInvest

Nejnovější články