„Válka zvýšila oboustranný zájem o investice společností u nás i na Ukrajině,“ říká Eva Jungmannová

26. 7. 2022 – 15:45 | Transport | Redakce StartupInsider | Diskuze:

„Válka zvýšila oboustranný zájem o investice společností u nás i na Ukrajině,“ říká Eva Jungmannová
zdroj: CzechInvest

V těchto dnech probíhá v tureckém Istanbulu mezinárodní fórum, které se zabývá ekonomickými dopady války na Ukrajině. Za účasti vrcholných obchodníků, ministrů vlád, zástupců veřejného sektoru a investorů z celého světa se zde řeší poválečná obnova Ukrajiny, regionální obchod a potravinová a energetická bezpečnost. Za Českou republiku se akce účastnila Eva Jungmanová, ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest.

„CzechInvest pomáhá ukrajinským společnostem od velkých podniků až po startupy a živnostníky, aby mohly růst a následně se podílet na modernizaci ukrajinské ekonomiky,“ uvedla Eva Jungmanová během vystoupení v plénu.
 
Na akci, která se klade za cíl vyřešit zásadní otázky spojené s poválečnou obnovou Ukrajiny vystoupili například i členka ukrajinského parlamentu Lisa Yasko či vicepremiérka Černé Hory Jovana Marovic. Nejdůležitější otázky se týkaly převážně zapojení okolních států a zahraničních investorů do poválečné obnovy Ukrajiny. Naprostá většina účastníků se shodla na tom, že je třeba začít s obnovou okamžitě a nečekat na konec války. Irská společnost Kingspan už v červnu jako první oznámila plánovanou investici ve výši 200 mil. EUR do technologického hubu na Ukrajině.

Istanbulské mezinárodní fórum zdroj: CzechInvest   Istanbulské mezinárodní fórum zdroj: CzechInvest

Za Českou republiku vystoupila Eva Jungmannová v panelové diskuzi věnované výzvám a příležitostem zahraničních investic na Ukrajině, které se potýkají s velkými změnami. Tam představila rostoucí zájem českých firem o export, ale také investice na Ukrajině a vznik platformy Business Club Ukrajina. Česká republika vystupuje v otázkách obnovy Ukrajiny velmi aktivně a snaží se již nyní propojovat české a ukrajinské společnosti a dodavatele, aby tak pomohla obnovit narušené dodavatelské řetězce. Fórum se konalo ve spolupráci s Ukrajinskou obchodní a průmyslovou komorou, Mezinárodní radou podnikatelských asociací a komor na Ukrajině, kanceláří Národní investiční rady Ukrajiny a ITC.
 
Setkání se účastnilo více než tisíc osob, mezi kterými byli převážně vládní ministři, zákonodárci, generální ředitelé a manažeři z celého světa, veřejní činitelé z vládních organizací pro hospodářský rozvoj, úředníci agentur pro podporu investic, manažeři z obchodních komor a obchodní partneři, přímí zahraniční investoři, obchodní lídři na nejvyšší úrovni, marketéři, výzkumníci a tvůrci trendů a kdokoli, kdo má obchodní, ekonomický nebo humanitární zájem o Ukrajinu a okolní region.

Zdroje:
Tisková zpráva, CzechInvest

Nejnovější články