ChatGPT vám předpoví počasí díky datům od české meteorologické služby. Nově má plugin od Meteocentrum.cz

1. 8. 2023 – 12:25 | Digitál | Redakce StartupInsider | Diskuze:

ChatGPT vám předpoví počasí díky datům od české meteorologické služby. Nově má plugin od Meteocentrum.cz
zdroj: BPawesome

O kouzlu umělé inteligence prezentované chatovacím nástrojem ChatGPT bylo v posledním roce napsáno mnohé. Celý svět žasne nad věrohodností textu vygenerovaného automatickým algoritmem, u kterého často nelze rozpoznat, že ho nepsal člověk. Nově přitom přibylo další rozšíření tohoto celosvětového nástroje, které navíc nese českou stopu.

Na první pohled se zdá, že umělá inteligence už ví všechno. Kdo se však v běžně dostupné základní verzi robota pokusí zeptat na předpověď počasí na nejbližší víkend, nepochodí. ChatGPT je totiž vytrénován jen na archivních datech do září 2021, což vám při jakékoliv otázce na aktuální dění nezapomene slušně, ale důrazně připomenout.

Meteocentrum spojilo síly s ChatGPT Plus

Nicméně, před několik dny tvůrce tohoto robota schválil nadstavbový prvek z dílny české meteorologicko-technologické společnosti Meteocentrum.cz. Ta na mezinárodním poli provozuje služby pod značkou „Meteosource“, a proto se rozšíření jmenuje „Weather Meteosource“.

Pokud používáte ChatGPT Plus, můžete si ho do aplikace přidat zcela zdarma. „Jde o napojení na aktuální data o počasí pro celý svět. Jedná se o totožná data, která meteocentrum.cz využívá i pro předpověď počasí zobrazovanou na svém webuUživatelé ChatGPT Plus po celém světě tak mohou díky tomu začít klást otázky na budoucí, aktuální i minulé počasí a dostanou přitom odpovědi založené na českém meteorologickém modelu,“ vysvětluje Bohuslav Zeman, projektový manažer z Meteocentrawww.meteocentrum.cz.

Dvojitá umělá inteligence

Meteorologická služba meteocentrum.cz přitom sama využívá umělou inteligenci pro vylepšení svých předpovědních dat, a to už několik let. S tímto vývojem začala dříve, než tato celosvětová mánie vypukla a kvalita dat je i díky tomu znatelně lepší. Tato meteorologická data už nejsou jen obyčejným výstupem některého z existujících modelů, ale předpověď vzniká syntézou dostupných modelů. Strojové učení vybírá pro každou situaci ten model, který se v minulosti při podobné situace nejvíce osvědčil. Kvalita předpovědí tím výrazně roste a v čase se přirozeně dále zdokonaluje, jak se stroj učí na stále větším množství dat.

Umělá inteligence je tak v tomto případě zastoupena hned dvakrát – nejprve její pomocí vznikají přesná meteorologická data na meteocentrum.cz, a následně je tímto způsobem vygenerován text o počasí na těchto datech postavený. I díky tomu byl český produkt schválen k mezinárodnímu využití v ChatGPT. Kromě předpovědí počasí je v databázi také archiv počasí, dlouhodobé průměry a další parametry.

Díky tomu se nemusíte při rozhovoru s robotem omezovat jen na obyčejné otázky typu „Jak bude zítra?“. Klást můžete i mnohem komplikovanější dotazy. Na ukázku jsme pro vás vybrali dva příklady otázek a odpovědí vzešlých z využití nového modulu „Weather Meteosource“ pro ChatGPT Plus:

Otázka: Plánuji výlet na motorce v okolí Brna. Který den v příštím týdnu bych měl vyrazit?

AI: Na základě předpovědi počasí bude nejlepší podniknout výlet na motorce v okolí Brna ve čtvrtek nebo v pátek. V těchto dnech bude převážně slunečné počasí s teplotami mezi 23°C až 27°C a není očekáván žádný déšť. Nicméně v následujících dnech bude počasí méně předvídatelné s větším množstvím oblačnosti i občasnými srážkami, a proto bude nejlepší vyrazit na výlet v nejbližších dnech.

Otázka: Je lepší navštívit Hanoi v létě nebo na jaře na základě počasí?

AI: Průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 30 °C s průměrnými srážkami kolem 200 mm. Na jaře jsou průměrné teploty okolo 25 °C a srážky 49 mm. Léto je tedy teplejší a vlhčí než jaro. Pokud preferujete vyšší teploty, ale vlhčí počasí, léto bude lepší období pro návštěvu Hanoje. Na druhou stranu na začátku jara bude převládat spíše sušší počasí. Mějte prosím na paměti, že se jedná o průměrné hodnoty a skutečné podmínky se mohou lišit.

Zdroje:
Meteocentrum, Tisková zpráva

Nejnovější články